بهبود شخصی

16 روش برای مقابله با تعلل (اهمال کاری)

خلاصه نوشته
  • تهیه و ارائه نرم افزارهای سفارشی
  • تجزیه و تحلیل کلیه ی اطلاعات(اکسل، دیتابیس و ...)
  • تهیه و ارائه گزارشات، نمودار و داشبوردهای مدیریتی
  • ارائه نرم افزارهای تحت ویندوز، وب و موبایل
  • انجام امور دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی و فروش
  • طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی

به این دلیل که تعلل مشکل اصلی بسیاری از افراد است، و در تمام گروه های سنی در افراد ترس و نگرانی بی مورد ایجاد کرده است، طی سال ها، یک سری ایده ها و روش ها برای غلبه بر تعلل شکل گرفته است. در اینجا به شانزده مورد از موثرترین روش هایی که تاکنون کشف شده، اشاره شده است که به شما کمک می کند بر تعلل در کار و زندگی فردی تان غلبه کنید. در مورد اینکه کدام یک از این نظرات می تواند هم اکنون و در موقعیت فعلی تان موثر باشد، بیندیشید.

1. افکارتان را روی کاغذ یادداشت کنید

از همه جهات خود را آماده کنید. از قبل، فهرستی از تمام مراحل کار تهیه کندی. قبل از شروع کار آن را به اجزای اصلی تقسیم کنید. یادداشت کردن تمام جزئیات و آماده نمودن کامل آن از قبل، به شما کمک خواهد کرد تا بر تعلل غلبه و شروع به کار کنید.

2. تمام اطلاعات لازم و ابزارهایی را که نیاز دارید، قبل از شروع کار جمع آوری نمایید.

وقتی می نشینید و شروع به انجام کاری می کنید، اطمینان حاصل کنید که همه چیز در دسترستان است، بنابراین تا پایان کار، مجبور نیستید بلند شوید یا حرکت کنید. آمادگی کامل، انگیزه یی قوی برای ادامه و به پایان رساندن کار است.

3. برای شروع، کار کوچکی انجام دهید.

طبق اصل 80/20 بیست درصد نخست هر کاری اغلب تعیین کننده ی 80% باقیمانده آن کار است.

احتمالا منظور کنفسیون از گفتن این مطلب نیز همین بود که: « هر سفر هزار فرسنگی با برداشتن یک قدم شروع می شود.» وقتی برای شروع کار، حتی یک قدم کوچک، برمی دارید، اغلب متوجه می شوید که در حال انجام و به پایان رساندن آن هستید.

4. سالامی به تقسیم وظایف می پردازد

درست همانطور که هرگز نمی کوشید یکباره یک تکه کامل از کالباس سالامی را بخورید، گاهی اوقات بهترین روش برای به اتمام رساندن یک کار مهم این است که مثل آن موقعی که یک برش از سالامی را بر می دارید و می خورید، یک بخش کوچک از کار را انتخاب کنید و فقط آن را انجام دهید.

آیا تاکنون این سوال را شنیده اید که : « چگونه می توانید یک فیل را بخورید؟ » جواب این مسابقه این است:«لقمه لقمه!»

زمانی که بخش کوچکی از کار را انتخاب و سپس خود را موظف به انجام و پشت سر گذاشتن آن می کنید، در اغلب موارد نیروی لازم برای حرکت و مقابله با سستی و غلبه بر تعلل را در خود بوجود می آورید.

5. روش پنیر سوئیسی را به کار بندید

درست همانطور که یک قالب پنیر سوئیسی پر از سوراخ های بزرگ است، کارهایتان را همانند قالب پنیری فرض نموده و سوراخ هایی در آن ایجاد کنید. یک بخش 5 دقیقه ای از کار را انتخاب کنید و فقط آن کار را انجام دهید. نگران کل کار نباشید. فقط بخش کوچکی از کار را که به مقدار زمان مشخصی نیاز دارد انتخاب و سپس آن بخش را انجام دهید.

برای مثال اگر بخواهید مقاله یا کتابی بنویسید، می توانید این وظیفه را به بخش های کوچک تقسیم کنید و هر وقت که فرصت دارید، بخش کوچکی از آن را انجام دهید. تعداد زیادی از نویسندگان، با نوشتن یک صفحه در روز، کار را شروع می کنند. اگر در حال تحقیق هستید، هر دفعه می توانید یک مقاله بخوانید. بسیاری از افراد زمانی که با هواپیما سفر می کنند کتاب های کاملی به رشته تحریر در می آورند یا با استفاده از فرصت های کوتاه بین فعالیت های دیگر، مدارج دانشگاهی شان را تکمیل می کنند. اگر در یک سال روزانه یک صفحه بنویسید، در پایان سال، یک کتاب 365 صفحه ای خواهید نوشت.

6. از بیرون کار را شروع کنید و ابتدا وظایف کوچکتر را به اتمام رسانید.

16 روش برای مقابله با تعلل (اهمال کاری)

اغلب قبل از اینکه بتوانید از عهده ی بخش اصلی کار برآیید، مراحل مقدماتی وجود دارد که باید آنها را طی کنید.در آن صورت، شروع کردن از بیرون و انجام تمام وظایف ضروری کوچک به شما کمک خواهد کرد بر تعللتان غلبه کنید و با انجام کارهای مهم شروع به کار کنید.

7. از درون کار را شروع کنید و ابتدا وظایف بزرگتر را انجام دهید.

این بخش برعکس شماره شش است. برای اتمام کار، فهرستی از کارهایی را که مجبورید انجام دهید مرور کنید، و از خود بپرسید: « مهمترین کاری که در این فهرست قرار دارد کدام است؟»

کدام یک از این موارد بیشترین زمان را می گیرد یا نیازمند بیشترین تلاش است؟ آنگاه خود را موظف به شروع آن مورد نمایید و تا زمان اتمام کار، آن را ادامه دهید. آنگاه تمام وظایف کوچکتری که در این فهرست قرار دارند، در مقایسه با آن آسان تر به نظر خواهند رسید.

8. کاری را انجام دهید که موجب ترس یا اضطراب بسیار زیادتان می شود.

این امر اغلب به شخص دیگری مربوط می شود. اغلب به غلبه بر ترس از شکست یا طرد شدن مربوط می شود. در امر فروش، این مسئله ممکن است مربوط به مشتری احتمالی باشد. در زمینه ی مدیریت، این مسئله ممکن است مربوط به منضبط نمودن یا انتقاد زیاد از یک کارمند باشد. در ایجاد روابط، ممکن است به رویارویی با یک موقعیت فردی ناخوشایند مربوط باشد. در هر صورت، اگر ابتدا به ورودی بپردازید که بیشترین ترس یا نگرانی را در شما ایجاد می کند، کارآمدتر خواهید بود. این مسئله در اغلب موارد موجب فرار از بن بست و آسودگی فکری و احساسی می شود تا بتوانید تمام کارهای دیگر را به پایان برسانید.

9. ابتدا، با ناخوشایندترین کار روزتان را آغاز کنید

ابتدا کاری را که از همه ناخوشایندتر است انجام دهید. در باقیمانده ی روز، هر کار دیگری در مقایسه با آن آسان تر به نظر می رسد.

در تحقیقی که به تازگی انجام گرفت، دو گروه از افراد با یکدیگر مقایسه شدند. یک گروه از این افراد تمرینی را در ابتدای صبح آغاز نمودند. گروه دوم، تمرین را بعد از ظهر بعد از پایان کار آغاز نمودند. محققان دریافتند احتمال اینکه افرادی که صبح ها ورزش می کردند تا 6 ماه بعد نیز به این روند ادامه دهند بیشتر است. آنان همچنین دریافتند که شروع روز با ورزش بیشتر باعث ایجاد عادت دائمی به ورزش می شود تا اینکه آن را به انتهای روز که بهانه تراشی  و مسامحه، آسان تر است، موکول نمود.

مارک تواین (Mark Twain) زمانی این جمله را نوشت که: « اولین کاری که هر روز هنگام برخاستن از خواب باید انجام دهید، قورت دادن یک قورباغه زنده است؛ زیرا در این صورت خواهید دانست که احتمالا اینکار بدترین چیزی می باشد که ممکن است در سرتاسر آن روز برایتان اتفاق بیفتد.»

«قورباغه زنده» شما بزرگترین، مشکل ترین و ناخوشایندترین کارتان است. هنگامی که اینکار را قبل از هر کاری دیگری انجام می دهید، این احساس رضایتمندی به شما دست خواهد داد که باقی روز با آرامش بیشتری سپری خواهد شد.

10. به پیامد های منفی انجام ندادن یا تکمیل نکردن کارتان فکر کنید.

اگر اینکار را طبق برنامه انجام ندهید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ترس و اشتیاق عوامل مهمی در ایجاد انگیزه در رفتار انسان هستند. گاهی اوقات می توانید با اشتیاق به دریافت پاداش یا بهره بردن از انجام یک کار برای خود ایجاد انگیزه کنید. در پاره یی از اوقات نیز می توانید با اندیشیدن به عواقب منفی ناشی از عدم انجام کاری که متعهد به انجام آن هستید، در خود ایجاد انگیزه کنید.

11. در مورد اینکه چگونه از انجام یک کار یا تکمیل آن سود خواهید برد فکر کنید.

16 روش برای مقابله با تعلل (اهمال کاری)

تمام دلایل مفید بودن انجام آن کار را یادداشت کنید. هر چه میزان دلایلتان برای تکمیل کار بیشتر باشد، تمایلتان برای شروع کار بصورت قوی تر و انگزه تان برای به پایان رساندن آنچه آغاز کرده اید نیز بیشتر خوهد بود. چنانچه  تنها یک یا دو دلیل برای انجام کاری داشته باشید، انگیزه تان نیز کمرنگ خواهد بود. اما چنانچه برای انجام کار خود ده یا بیست دلیل داشته باشید، میزان انگیزه و در نتیجه مقاومت و انضباطتان نیز به طور قابل ملاحظه یی افزایش خواهد یافت.

12. زمان مشخصی را در طول روز به مدت 15 دقیقه برای شروع کار در برنامه تان اختصاص دهید.

مدت زمان مشخصی را در طول روز، به عنوان مثال از ساعت 10 الی 10:15 صبح یا 2 الی 2:15 بعداز ظهر، تعیین کنید و تصمیم بگیرید که ظرف این مدت کوتاه 15 دقیقه یی تنها به انجام آن کار بپردازید بدون اینکه نگران موضوع دیگری باشید. این تکنیک اغلب باعث اقدام به انجام کار یا میل به تکمیل آن می شود.

برای به دست آوردن بهترین نتیجه از این روش، باید قراری با خود بگذارید و آن را یادداشت کنید. سپس هنگامی که موعد مقرر فرا رسید وسایل و ابزار مورد نیاز را در دسترس قرار داده و 15 دقیقه کار را آغاز کنید.

در پایان این 15 دقیقه ممکن است احساس کنید دوست دارید به کارتان ادامه دهید. در غیر اینصورت آن را رها کنید و 15 دقیقه ی دیگری در زمانی دیگر برای خود برنامه ریزی کنید.

13. در مقابل میل به کمال گرایی مقاومت کنید

از آنجا که کمال گرایی دلیل اصلی مسامحه و تعلل در انجام کار است، تصمیم بگیرید نگران انجام کار به صورت کامل و بی نقص نباشید. تنها به انجام آن کار اقدام کنید و به آرامی پیش بروید. همیشه می توانید بعدا کارها را مرور کرده و به اصلاح و انجام تغییرات بپردازید. به هر حال هیچ کاری بار اول کامل و بی نقص نخواهد بود.

مدتی پیش یکی از دوستانم کار مشاوره را در پیش گرفت. از او پرسیدم کارش چطور پیش می رود. گفت که هنوز هیچ کاری انجام نداده است؛ زیرا تحویل بروشورها، کارت ویزیت وسربرگ از چاپخانه یک ماه کامل به طول می انجامد.

به او گفتم این بروشورها و کارت های تبلیغاتی حتی 5 سنت هم برایش درآمدزایی نخواهد داشت و تنها کاری که باید انجام می داد این بود که شماره تلفن جدیدش را پشت کارت ویزیت های فعلی اش یادداشت کند یا به سرعت کار چاپ را انجام می دهد تهیه نماید و بلافاصله با مشتریان احتمالی به مذاکره بپردازد. به وی گفتم اینکار سودمندتر از پخش بروشورهایی خواهد بود که هنوز طراحی نشده اند. یک هفته بعد دوستم به من تلفن کرد و گفت که نصیحت من نظرش را درباره خود و شغلش تغییر داده است و او همان روز با مشتریانش تماس گرفته و اکنون در حال انجام کار و کسب درآمد می باشد.

14. بخشی را که مسامحه در آن به کارتان صدمه می زند انتخاب کنید.

یک بخش قابل تشخیص را که می دانید مسامحه در آن موجب عقب نگاه داشتنشان می شود انتخاب کنید. مهمترین قسمت آن را انتخاب کنید و مصمم شوید بر آن مورد خاص غلبه کنید.

زمینه هایی را که در آن ها مسامحه می کنید، اولویت بندی نمایید و سپس بطور مصمم روی همان بخشی که غلبه بر آن بیشترین موفقیت را برایتان به ارمغان می آورد تمرکز کنید. همواره ابتدا به سخت ترین کار ها هجوم بیاورید. برای رویارویی باسخت ترین بخش های کار با خود به چالش بپردازید و قبل از انجام هر کاری به آن ها بپردازید.

15. خود را به اتمام کار وادار نمایید

هنگامی که شروع به کار نمودید تا اتمام آن دست از کار نکشید. با منضبط ساختن خود به شروع یک کار مهم و سپس پایداری تا اتمام آن، پایه های حیات کاری پایدار و هدفمند را بنا خواهید کرد.خود را وادار سازید 50 درصد پایانی کار را به اتمام رسانید. این همان بخشی است که رضایتمندی از آن به سایر بخش های کار می ارزد.

این امر حیرت انگیز و گاهی اوقات ناراحت کننده است که برخی افراد کاملا بر مسامحه کاری شان برای شروع کار غلبه می کنند، اما هرگز آن را به پایان نمی رسانند. همانطور که به پایان کار نزدیک تر می شوند، دلایل و بهانه های بیشتری برای رها کردن 5 یا 10 درصد پایانی کار جستجور می کنند. به همین دلیل است که اکثر پایان نامه ها و رساله های دانشگاهی به منظور پایان دوره ی فوق لیسانس و دکترا و اخذ مدرک هرگز تکمیل و ارائه نمی گردد. ممکن است فردی پس از سال ها تحصیل در دانشگاه به دلیل عدم تکمیل 5 یا 10 درصد پایانی کار بدون اخذ مدرک، تحصیل را رها کند.

تنها زمانی می توانید نشاط، رضایتمندی و شادی ناشی از اتمام کار را تجربه کنید که آن را به پایان برسانید. همانطور که آخرین جزئیات کار را به پایان می رسانید احساس آرامش و موفقیت فراوانی خواهید داشت. مغز با ترشح آندورین طعم شیرین شادی و سعادت را به انسان می چشاند. البته این احساس تنها زمانی امکان پذیر است که کار را بطور 100 درصد به پایان برسانید.

16. به کارها سرعت بخشید

سرعت در کار برای موفقیت ضروری است. اراده کنید که کارها را با سرعت بیشتری انجام می دهید یعنی به سرعت قدم بزنید، به سرعت حرکت کنید، سریع بنویسید و کارها را سریع انجام دهید و به پیش بروید. آگاهانه تصمیم بگیرید تمام عادت خود را سرعت ببخشید. اگر بتوانید سریع تر کار کنید، بطور حیرت انگیزی کار بیشتری انجام خواهید داد. در حقیقت اگر بتوانید به تدریج خود را وادار سازید که سریع تر کار کنید، به نوعی حس جادویی «جریان تجربه» دست خواهید یافت. هنگامی که به این «جریان» رسیدید، احساس والای اعتماد به نفس و شایستگی را تجربه خواهید کرد. هنگامی که در این «جریان» قرار می گیرید، قادر به افزایش کمیت کار در مدت زمانی کوتاه تر از زمانی که به طور عادی مشغول به کار بودید خواهید شد.

به طور سنجیده و حساب شده زندگی، کار و آهنگ قدم هایتان را به گونه یی تنظیم کنید که به طور منظم این تجربه «جریان» را که کلید دستیابی به موفقیت های مهم در زندگی تان است ایجاد کنید. تمام افراد واقعا کارآمد از این جریان پر رمز و راز انرژی به طور منظم بهره می برند. این احساس با افزایش آگاهانه سرعت کار و حفظ این سرعت تا زمان اوج گرفتن فعال می شود، همانند هواپیمایی که هنگام پرواز از زمین اوج می گیرد.

منبع
برترین مطالب

آرش عظیمی

تمام تمرکزم بر این است که کسب و کارها به نتایج عالی در زمینه های توسعه سازمانی و بهبود عملکرد سازمانی دست یابند و خود را از هزینه ها و صرف زمانهای بسیار رهایی سازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!